Pierwsze chwile z niemowlęciem

Pierś czy butelka ?

Wiele kobiet z EB sądzi, że nie będą mogły karmić piersią i faktycznie, w przypadku niektórych z nich ekstremalna wrażliwość skóry nie pozwala na dokonanie takiego wyboru.

Znamy jednakże matki, które karmiły piersią, pomimo swojego EB, dzięki czemu dziecko mogło otrzymywać bogate w przeciwciała pierwsze mleko przez kilka pierwszych dni czy nawet miesięcy życia.

W żadnym wypadku na kobietę z EB nie powinna być wywierana presja i tylko ona ma prawo do decyzji czy podawanie dziecku piersi jest dla niej możliwe.

Karmienie piersią

Jeśli zadecydujesz, że karmisz piersią, upewnij się u położnej czy dziecko jest właściwie przystawiane do piersi. Jest to sprawa istotnej wagi u wszystkich karmiących, ale u kobiet z EB, ze względu na możliwość dojścia do zranień, ma ona kluczowe znaczenie.

Najważniejsze jest, aby dziecko obejmowało ustami nie samą brodawkę, lecz także jej otoczkę, której skóra jest twardsza. Przy zachowaniu prawidłowej pozycji łatwiejszy będzie również sam przepływ mleka.

Jeśli by doszło do podrażnienia brodawek, należy zastosować specjalną osłonę -dopomoże w tym położna. Jedna z kobiet z EB powiedziała nam, że możliwe jest karmienie ?z bólem? i nawet czerpanie z tego satysfakcji; pamiętać jednak należy, że wymaga to olbrzymiego poświęcenia i nie dla wszystkich kobiet z EB jest osiągalne.

Większość kobiet wybierających karmienie piersią potrzebuje podtrzymującego biustonosza, który ? dla uniknięcia ocierania ? można wyłożyć podkładkami Mepilex Lite lub Mepilex Transfer. Karmiące piersią używają zazwyczaj podkładek wchłaniających wyciekające mleko. U kobiet z EB powinny to być podkładki wykonane z materiału, który może bezpiecznie dotykać każdej otwartej powierzchni sutków. Zamiast tradycyjnych podkładek pod piersi można użyć Mepilex Lite lub Mepilex Transfer.

Karmienie butelką

Nie musisz czuć się winna, jeśli wybierasz karmienie butelką. Karmienie piersią nie jest łatwe nawet dla kobiet nie mających EB, a dla wielu kobiet z EB jest w oczywisty sposób niemożliwe.

Wiele matek i ojców zapewnia, że udaje się im wygodnie trzymać butelkę i łatwo ja cofać. Znamy przypadek kobiety, która przy trzymaniu butelki pomagała sobie wspierając rękę o klatkę piersiową i policzek.

Zamiast sterylizatora Miltona, który może przywierać do otwartych ran na rękach, można używać sterylizatora parowego.

Dodatkowa pomoc w domu

Dla wszystkich rodziców nowo narodzonego dziecka pierwsze tygodnie w domu są zarówno ekscytujące jak i wyczerpujące. Niezależnie od wsparcia ze strony partnera czy rodziny, w opiece nad dzieckiem możesz potrzebować dodatkowej pomocy. Jeśli tak jest, omów swoje potrzeby z pielęgniarką od EB lub z jednym z ośrodków DebRA.

Niezbędna pomoc zazwyczaj jest realizowana za pośrednictwem właściwych służb socjalnych, z uwagi jednak na czas niezbędny do jej przygotowania przewidywaną potrzebę wsparcia należy zasygnalizować jeszcze przed porodem.

W wątpliwościach pomocny może być kontakt z rodzinami, które tego rodzaju wsparcie otrzymywały.

Sprzęt dla niemowląt

Rynek ekwipunku dla niemowląt jest olbrzymi; niektóre przedmioty są nieodzowne, ale wiele jest drogich i całkowicie zbędnych.

Jest dużo wózków, siedzeń samochodowych itp., którymi trudno manipulować i nawet jeśli masz całkowicie sprawne ręce doradzamy wyprawę do sklepu i wypróbowanie sprzętu przed zakupem.

Tu także korzystny byłby kontakt z rodzinami, które mają już doświadczenie i mogą służyć radą.

Ponieważ oferta jest bogata i stale rozwijana, trudno czasami doradzać w kwestiach urządzeń bardziej wyspecjalizowanych, zwłaszcza, że rodziny z EB są różne i mają różne możliwości.

Podstawową zasadą, jeśli chodzi o wszelaki sprzęt powinno być raczej wstrzymywanie się z zakupami do czasu, kiedy będziesz mogła dokładnie określić czego potrzebujesz i czego będziesz chciała używać.

Twoja położna, pielęgniarka środowiskowa czy nauczyciel w szkole rodzenia doradzi, które zakupy są absolutnie konieczne jeszcze przed narodzinami.

Pozostaje teraz życzyć ci dużo powodzenia i dużo szczęścia z nowym dzidziusiem.

 

 

 

1slider

Nasi Partnerzy

molnlycke.jpgkruk.jpgmojarana.jpgconvatec.jpgeurordis.jpglr.jpgmediamed.jpgpolymem.jpgorphan.jpg6.jpglines.jpg

Rozliczenie PIT z PITax.pl

button 1 200x135px

dotpay debra

nowa strona EB

fanimani debra eb

Konsultacja i pomoc pielęgniarska

Drodzy rodzice/opiekunowie jeśli potrzebujecie pomocy, konsultacji pielęgniarskiej i opieki w zakresie wiedzy o lekach, opatrunkach i ich zastosowania w leczeniu i pielęgnacji w Epidermolysis Bullosa zachęcamy cię do kontaktu z Debra Polska Kruchy Dotyk tel. + 48 668 837 308. Więcej danych teleadresowych w zakładce kontakt.